Sužinokite Gruzijos šalies ir Kaukazo regiono įdomybes

Norime pristatyti poilsines ir pažintines keliones Kakazo regione, papildant jas sveikatingumo praktikomis, pagrįstomis ekoterapinu poveikiu. Kaukazo regionas ir jo unikali gamta leidžia ir padeda grąžinti svarbiausią dalyką – ryšį su mus supančia gamta, atkuriant biologinį pusiausvyros balansą. Pristatome jums nuolat pildomus įrašus apie Gruzijos ir Kaukazo šalių subtilybes, regionus, virtuvę, tradicijas, kultūrą, istoriją ir viską, kas susiję su sveikatingumo terapijomis šiose šalyse.

Kakheti, Georgia

Raudonasis vynas slopina oksidacinį stresą, kuris laikomas daugelio ligų pirmtaku

Mes parengėmė literatūros apžvalgą apie vieną seniausių gėrimų – vyną. Šiame straipsnyje apžvelksime būtent raudonojo vyno cheminę sudėtį.  Ypatingas dėmesys skiriamas raudonųjų vynuogių vynui, kuriame yra daug įvairių naudingų medžiagų, o vertingiausi savo sudėtyje yra

Mes parengėmė literatūros apžvalgą apie vieną seniausių gėrimų – vyną. Šiame straipsnyje apžvelksime būtent raudonojo vyno cheminę sudėtį.  Ypatingas dėmesys skiriamas raudonųjų vynuogių vynui, kuriame yra daug įvairių naudingų medžiagų, o vertingiausi savo sudėtyje yra vitaminai, mikroelementai ir antioksidantai. Raudonasis vynas turi sudėtingą cheminę sudėtį, kuriame yra daugiau nei 1000 junginių. Vynui analizuoti naudojamas visas šiuolaikinių analizės metodų arsenalas: molekulinė spektroskopija, masės spektrometrija, induktyviai susietos plazmos masės spektrometrija, atominės absorbcijos spektroskopija, BMR, elektrocheminiai metodai, kapiliarinė elektroforezė ir kt.

Bendriausia vyno sudėtis: vanduo – 86%, etanolis – 12%, glicerinas – 1%; organinės rūgštys – 0,4%, polifenoliniai junginiai ir taninai – 0,1%, kiti junginiai – 0,5%. 

Iš viso pasaulyje žinoma daugiau nei 10 tūkstančių vynuogių veislių. Kasmet užauginama ir nuimama 75 mln. tonų, 70 % perdirbama į vyną, 27 % suvartojama švieži, 2 % džiovinami. Vyno gamyboje susidaro 9 mln. tonų atliekų, kuriose yra naudingų polifenolinių junginių, todėl pastaraisiais metais kuriamos įvairios perdirbimo technologijos. Stiklinių butelių kamščiai gaminami iš balzos medienos iš Portugalijos (52%), Ispanijos (29%) ir Italijos. Vyno vartojimas auga Kinijoje, Brazilijoje, Argentinoje ir Egipte. Naudingiausi raudonojo vyno junginiai yra polifenoliai – antioksidantai: flavonoidai, fenolio rūgštys, stilbenai, lignanai ir kt.. Ypač vertingi: resveratrolis, melatoninas, hidroksitirozolis, aspirinas, vitaminai. 

Skirtingai nuo baltojo vyno, raudonojo vyno gamyboje naudojamos vynuogių odelės ir grūdeliai, todėl jame yra 10 kartų daugiau polifenolių. Baltajame vyne flavonolių praktiškai nėra. 

Antocianinų ir proantocianidinų kiekis raudonuosiuose vynuose taip pat yra žymiai didesnis nei baltuosiuose vynuose (USDA Database for the flavonoid content of selected Foods, 2003).

Vyno spalva priklauso nuo vynuogių veislės ir brandinimo laiko. Jaunas vynas turi violetinį atspalvį, vidutinio brandinimo – plytų raudonumo, o senas – bordo, rudą arba tamsiai violetinę.

Pastaraisiais metais Izraelio vyndariai įrodė, kad į baltojo vyno fermentacijos procesą įtraukus vynuogių odeles ir grūdus, jo antioksidacinis aktyvumas padidėja kelis kartus. Taikant chromatografijos-masių spektrometriją raudonuosiuose vynuose buvo identifikuota daugiau nei 100 polifenolinių junginių, įskaitant flavonoidus ir neflavonoidinius polifenolius. Didelis polifenolinių junginių kiekis raudonuosiuose vynuose siejamas su tuo, kad uogų ir vynuogių grūdų odelės yra įtrauktos į vynuogių sulčių fermentacijos procesą. Vynuogių odelėse ypač daug polifenolinių junginių. Daugelis polifenolių yra tirpūs vandenyje, o kiti gali būti ekstrahuojami tik vandens ir alkoholio mišiniais. 

Daug antioksidantų buvo rasta prie visų raudonojo vyno rušių. 

Saikingo raudonojo vyno vartojimo poveikis žmonių sveikatai.

Raudonąjį vyną žmonės vartojo kelis tūkstantmečius ir yra seniausias gėrimas. Per visą žmonijos istoriją žymiausi senovės gydytojai, filosofai ir poetai pažymėjo vyno naudą žmonių sveikatai. Šiais laikais gydomosios vyno savybės sudomino rimtus mokslininkus. Tai paskatino „prancūziškojo paradokso“ fenomenas praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje. Prieš daugiau nei trisdešimt metų JAV kasmet fiksuojama apie 800 tūkstančių staigių 40–65 metų vyrų mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Kovai su šiuo blogiu buvo priimta speciali programa ir parengtos rekomendacijos rizikos grupėms: nevalgyti riebaus maisto, nerūkyti, didinti fizinį aktyvumą ir kt.

Per 30 metų šios programos dėka mirčių skaičius sumažėjo perpus, tačiau toliau nemažėjo. JAV gydytojai pradėjo tyrinėti, kaip yra kitose šalyse, ir pastebėjo, kad Prancūzijoje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra du kartus mažesnis nei JAV, nors prancūzai valgo riebų maistą ir daugiau rūko. Šį paradoksą prancūzai siejo su nuolatiniu raudonojo vyno vartojimu, kuriame yra daug natūralių antioksidantų, naudingų širdies veiklai.

Pastaraisiais metais buvo paskelbta dešimtys apžvalgų apie teigiamą saikingo raudonojo vyno vartojimo poveikį žmonių sveikatai, ypač širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Raudonasis vynas padeda normalizuoti kraujospūdį ir mažina mažo tankio lipoproteinų oksidaciją. Saikingas raudonojo vyno vartojimas sumažina vėžio, 2 tipo diabeto ir neurodegeneracinių (Alzheimerio ir Parkinsono) ligų riziką. Kitų ligų, kurių riziką sumažina geriant raudonąjį vyną, sąrašas pateiktas lentelėje.

JAV nustatyta saugi raudonojo vyno vartojimo norma: moterims 150 ml, vyrams 300 ml per dieną (atitinkamai 12 ir 24 g etanolio). Pacientams, kuriems draudžiama vartoti alkoholį, rekomenduojami nealkoholiniai ekstraktai iš vyno, odelių ir raudonųjų vynuogių grūdų. Be to, gaminami nealkoholiniai ir nealkoholiniai vynai.

GRUZINIŠKAS VYNAS IR JO UNIKALIOS SAVYBĖS

Gruzija – yra vyno gamybos pažangiausia šalis. Pomėgis fermentuoti vyną didelėse molio statinėse (qvevri) yra technika, kurią dabar pradėjo naudoti, kai kurie įtakingiausi pasaulio vyno gamintojai, tačiau Gruzijoje tai daroma jau šimtmečius. 

Gruzijoje vynas yra ir ekonominis turtas, ir tapatybės bei nacionalinio pasididžiavimo šaltinis. Jį rasite visur: dizainerių kurtuose stikliniuose induose ir naminiuose ąsočiuose oficialiuose priemimuose ir atsitiktiniuose susibūrimuose; tarp vynuogių raižinių, puošiančių 4-ojo amžiaus Gruzijos Šventosios Nino kapą. Iš vynuogių sulčių gaminami visame pasaulyje mėgstami graikinių riešutų skanėstai ir stiprusis alkoholinis gėrimas- chacha.

Nacionalinės prekybos agentūros „Wines of Georgia“ duomenimis, yra beveik 2000 registruotų komercinių operacijų, per metus išpilstančių 175 mln. litrų vyno. Ir vis dėlto vargu, ar tai yra visa šiuolaikinio gruziniško vyno istorija. Daugelis privačių gyventojų taip pat augina vynuoges savo kieme ant specialiai sukonstruotų tvorelių, kad galėtų pagaminti vyno savo šeimai ir svečiams, o šiuolaikinį kraštovaizdį papildo gyvais totemais ir išsaugoti istorinį paveldą.

Geografija

Juodosios jūros pakrantė, kurią riboja Turkija, Armėnija ir Azerbaidžanas, sudaro vakarinę Gruzijos sieną, o snieguotos Kaukazo kalnų viršūnės riboja jos šiaurinį perimetrą su Rusija.

Įvairių vandens telkinių aukštis ir artumas prie jų sukuria įvairias klimato sąlygas. Vakariniame pajūrio regione yra drėgmės, pajūrio vėjų ir labai mažai šalčio, o šiaurės vakarų aukštumose žiemos yra ilgos ir šaltos. Likhi kalnagūbris, vidinė Kaukazo kalnų atšaka, dalija Gruziją iš šiaurės į pietus. Tai padeda sukurti beveik atogrąžų klimatą rytinėje šalies dalyje Kachetijoje, kur daugiausiai gaminamas komercinis vynas.

Vynuogininkystė vyksta įvairiuose dirvožemiuose. Dauguma jų yra molis, smėlis arba jų derinys, tačiau vyninės vynuogės taip pat auginamos aliuvinėje, šiferinėje, vulkaninėje ir kalkakmenio dirvoje.

Daugelis gruzinų išdidžiai vadina savo šalį vyno gimtine arba „vyno lopšiu“ ir sako, kad tai sukūrė pagrindą  vyndariams visame pasaulyje.

„Išsidėsčiusi Kaukaze tarp Rytų ir Vakarų bei Šilko kelio zonoje, Gruzija, žinoma, buvo paveikta savo kaimynų“, – sako Nana Kurdagiya, „Vinesoul Club“ įkūrėja. Tačiau tuo pat metu Gruzija dovanojo pasauliui vyndarystę per žmonių migraciją… iš Vakarų Azijos į Europą.

Nors šiuolaikinės interpretacijos apie istoriją nuolat keičiasi, naujausias archeologinis atradimas patvirtina šią kilmės istoriją. 2017 m. tyrėjai aptiko 8000 metų senumo vyno gamybos įrodymų Gadachrili Gora mieste, esančiame 32 kilometrų į pietus nuo Tbilisio.

„Žmonės, gyvenę Gadachrili Goroje ir netoliese esančiame kaime, buvo pirmieji pasaulyje žinomi vynuogininkai – jie gamino vyną dideliu mastu jau 6000 m. pr. Kr., tuo metu, kai priešistoriniai žmonės vis dar priklausė nuo akmeninių ir kaulinių įrankių“ – žurnale „National“ rašė Andrew Curry. 

GRUZINAI SAVO ŠALĮ IŠDIŽIAI VADINA „VYNO LOPŠIU“

Per visus vėlesnius tūkstantmečius, vynas buvo kultūrinės raiškos ir pasipriešinimo Gruzijoje priemonė. Pavyzdžiui, Meschetijos regione XVIII amžiaus pradžioje „Osmanų valdymo laikais buvo uždrausta auginti vynmedžius ir gaminti vyną, o vietiniai vynmedžius atsodindavo miške, kad vėliau galėtų atrasti“ – sako pranešime Kholodilina.

1922–1991 m., kai Gruzija buvo Sovietų Sąjungos dalis, vyno gamyba buvo industrializuota, šeimos sklypai pateko į vyriausybės kontrolę ir remiantis, kai kuriais šaltiniais, viename regione buvo išnaikinta 500 vietinių Gruzijos vynuogių veislių.

Vis dėlto, sako Kholodilina, žmonės rado būdų, kaip vynu pagerbti savo ryškią gruzinišką tapatybę.

„Net sovietmečiu, kai viskas buvo laikoma valstybės nuosavybe, žmonės gamindavo šiek tiek vyno, kad gautų ką nors kitokio nei vidutinė valstybinė produkcija. Maranis arba individualūs vyno rūsiai privačiuose namuose „buvo laikomi šventa vieta ir kartais naudojami slaptai krikštyti vaikus“, – sako ji. 

1991 m. žlugus Sovietų Sąjungai, daugelis gruzinų troško auginti vietines vynuoges ir vynmedžius, bei pratęsti paveldo vyno gamybos praktiką.

Gruziniškas Juodasis vynas

Pirmiausiai reikia pažymėti, kad nėra tokio termino kaip „juodas vynas“. Tačiau yra vynas, kuris pagal visus požymius yra tamsiai violetinis arba rudas. Spalva labai sodri, tiršta ir todėl pats vynas tikrai atrodo žymiai tamsesnis.

Šis vynas gaminamas Gruzijoje. Jame naudojamos juodųjų vynuogių veislės, kurių šioje šalyje yra labai gausu. O vynai, kurie gaunami iš šių veislių, laikomi brangiais, galima sakyti, grynaveisliais. Gruzijoje juos vadina shavi-gvino. Ne kiekviena vynuogė tinka tokiam vynui gaminti. Juodajam vynui jie renkasi su ypatingu taupumu, nerimu ir dėmesiu. Na, palyginimui: baltajam vynui naudojamos visos vynuogės, o juodajam renkamos tik atrinktos vynuogės, dažniausiai rankomis.

Dauguma „juodųjų vynų“ gaminami Kachetijoje, daugiausiai vyno gaminančiame Gruzijos regione. Juos lengva atpažinti ne tik pagal tamsią spalvą, bet ir klampumą, nes šie vynai yra labai tiršti. Beje, Gruzijoje šiuo gėrimu įprasta vaišinti moteris, o jos geria mažais gurkšneliais ir vienodai mažais kiekiais. Šie vynai patiekiami kambario temperatūroje.

Reikia pasakyti, kad toks vynas tiesiog idealiai tinka gruziniškam stalui: nėra geresnio derinio už juodąjį vyną ir gruzinišką virtuvę su gausybe prieskonių, daug mėsos ir apskritai ne iš pačių lengviausių patiekalų skrandžiui. Beje, garsusis gruzinų vynas Mukuzani taip pat labai tamsus. Taigi jį taip pat galima priskirti prie juodojo vyno. Labai klampus, griežtas. Rimtas vynas – tai apgaubiantis vynas, žavintis savo klampumu. Taip pat puikiai tinka prie mėsos ir aštrių patiekalų.

Galima teigti, kad tokių sodriai praturtintų vynų, kaip Gruzijoje nėra niekur kitur.

Mes parengėmė literatūros apžvalgą apie vieną seniausių gėrimų – vyną. Šiame straipsnyje apžvelksime būtent raudonojo vyno cheminę sudėtį.  Ypatingas dėmesys skiriamas raudonųjų vynuogių vynui, kuriame yra daug įvairių naudingų medžiagų, o vertingiausi savo sudėtyje yra vitaminai, mikroelementai ir antioksidantai.

Kakheti, Georgia

Caucasus Tour kelionės koncepcija pagrįsta ekoterapijos principais

Gamtos visakiariopu poveikiu žmogaus psichinei, emocinei ir fiziniai busenai. Mus supanti ekosfera mus augina, formuoja ir daro didžiulį poveikį mūsų gyvenimo kokybei (suvokimui, pajutimui, analizavimui ir vizualizavimui. 

Gamtos visakiariopu poveikiu žmogaus psichinei, emocinei ir fiziniai busenai. Mus supanti ekosfera mus augina, formuoja ir daro didžiulį poveikį mūsų gyvenimo kokybei (suvokimui, pajutimui, analizavimui ir vizualizavimui. 

Mūsų kelionių pasiūlymuose yra integruojami gamtos galios principai ir siekiama patenkinti klientų ne tik, pažintinimo poreikiai, bet ir gerinti jų kognytivinius įgūdžius. Oro, vandens, dirvožiemio kokybės rodykliai, saulės, vėjo, geoterminės šilumos energijos kiekis, biologiniai ištekliai -visa tai lemia žmogaus sveikatos būklę, o jo tinkamas balansas kelia gyvenimo kokybės standartus ir atskiro organizmo sveikatos rodyklius.

Kaukazo regionas yra turtingas neaprėpiamais gamtos resursais – gyvosios ir negyvosios gamtos ištekliais ir suteikia galimybes pagerinti bendrą organizmo sveikatos būklę.

Natūralios terapijos istorija
Pasak Amerikos psichologų asociacijos (APA), ekoterapija yra auganti sritis, kurioje daugėja tyrimų, patvirtinančių daugybę galimų jos naudos sveikatai.
Tačiau gamtos kaip gydytojo idėja gyvuoja tūkstantmečius. Indijoje senovinė ir tradicinė Ajurvedos medicinos sistema remiasi „natūraliais“ arba gamta pagrįstais metodais (pvz., vietiniu, sezoniniu maistu), gydant fizines ir psichines ligas, pažymi Nacionalinis papildomos ir integruotos sveikatos centras (NCCIH).
Taip pat, pasak Johno Hopkinso, tradicinė kinų medicina remiasi įsitikinimu, kad žmonės yra tarpusavyje susiję su gamta ir yra stipriai veikiami jos jėgų.

Mokslininkai gamtos poveikį žmonių sveikatai pradėjo tyrinėti aštuntajame dešimtmetyje, kai tyrimai parodė, kad gamtos vaizdai buvo siejami su teigiamais draugiškumo, meilės ir džiaugsmo jausmais, teigiama 2018 m. žurnale „Frontiers in Psychology“ paskelbtoje tyrimų apžvalgoje. Nuo tada tyrimas po tyrimo nustatė panašią gamtos naudą psichinei sveikatai.

Yra rimta priežastis, kodėl ši patirtis gamtoje sukelia tokius teigiamus jausmus. Mokslas patvirtina tai, ką daugelis žmonių žinojo šimtmečius: yra stiprus ryšys tarp psichinės sveikatos ir sąveikos su gamtos pasauliu.

Be to, atsiranda nauja terapijos rūšis, vadinama ekoterapija arba gamtos terapija, kuri remiasi šiuo principu, padedanti žmonėms susidoroti su psichiniais stresiniais veiksniais ir pagerinti jų gyvenimo kokybę.
Ekoterapija – bendras terminas, apimantis gamtoje pagrįstą veiklą ir gamtos terapijos programas, skirtas psichinei ir bendrai sveikatai gerinti.

Svarbu pažymėti, kad yra skirtumas tarp ekoterapijos ir paprasčiausio laiko praleidimo gamtoje (nors, žinoma, iš pastarojo vis tiek galite gauti naudos psichinei sveikatai).


Kaip veikia ekoterapija ar natūrali terapija?

Ekoterapijos principai gana paprasti. „Iš esmės tai yra gamtos įtraukimas į tam tikrą psichinės sveikatos ar terapinę praktiką“, – sako Derrickas Sebree, Jr., Psy.D., klinikinis psichologas, besispecializuojantis ekopsichologijos ir daugiakultūrės tapatybės konsultavimo srityje Mičigano psichologijos mokykloje Farmington Hillse, Mičigano valstijoje.

Ekoterapija gali būti praktikuojama ir uždaroje patalpoje, stebint gamtą pro langą, įsigilinant  į gamtos vykstančius procesus ir veiksmus, pavyzdžiui, augalus, naudojant metaforas ar vizualizacijos būdus.

Gamtos terapija taip pat apima tokius metodus kaip gyvūnų pagalba, poilsis dykumoje, maudymasis miške ir sodininkystės terapija.

Gamtos visakiariopu poveikiu žmogaus psichinei, emocinei ir fiziniai busenai. Mus supanti ekosfera mus augina, formuoja ir daro didžiulį poveikį mūsų gyvenimo kokybei (suvokimui, pajutimui, analizavimui ir vizualizavimui. 

Kakheti, Georgia

Aukštutinė Svanetija: UNESCO pasaulio paveldo perlas Kaukazo kalnuose

Gruzija, šalis, pasipuošusi įspūdingais Kaukazo kalnais ir turtinga istorija, yra namai vienam iš labiausiai stebinčių UNESCO pasaulio paveldo objektų – Aukštutinei Svanetijai. Šis atokios Gruzijos regionas, kurį sudaro Mestija ir aplinkinės gyvenvietės, yra vieta, kur

Gruzija, šalis, pasipuošusi įspūdingais Kaukazo kalnais ir turtinga istorija, yra namai vienam iš labiausiai stebinčių UNESCO pasaulio paveldo objektų – Aukštutinei Svanetijai. Šis atokios Gruzijos regionas, kurį sudaro Mestija ir aplinkinės gyvenvietės, yra vieta, kur laikas tarsi sustoja, o kraštovaizdžiai keri nematytu grožiu. Šiandien, mes pasinersime į Aukštutinės Svanetijos paslaptis, atradimus ir neįtikėtiną grožį, kuris užburia kiekvieną lankytoją.

Svanetijos istorija ir UNESCO pripažinimas

Aukštutinė Svanetija yra neįprasta viso regiono dalis, išsiskirianti senoviniais bokštais, autentiška kultūra ir unikalia architektūra. 1996 metais UNESCO šį regioną įtraukė į pasaulio paveldo sąrašą, pripažindama jo neįkainojamą istorinę ir kultūrinę vertę. Svanetijos bokštai, pastatyti tarp IX ir XII amžių, buvo naudojami kaip gynybiniai bokštai ir gyvenamieji namai. Jų unikalumas slypi ne tik architektūroje, bet ir tame, kad jie liudija ilgaamžę Svanetijos regiono istoriją ir tradicijas.

Svanetijos bokštai yra vienas ryškiausių regiono simbolių. Jie buvo statomi kaip gynybiniai bokštai nuo užpuolikų ir gamtos stichijų. Bokštų architektūra ir jų išsidėstymas kalnų peizaže atspindi senovės svanų gebėjimą prisitaikyti prie sudėtingų gamtos sąlygų ir priešų grėsmių. Daugelis iš jų yra puikiai išlikę ir vis dar naudojami kaip namai ar sandėliai. Aukščiausi bokštai siekia net 25 metrus aukščio ir yra unikalus šio regiono architektūros bruožas. 

Mestija: Svanetijos širdis

Mestija, Svanetijos sostinė, yra kalnų apsuptyje įsikūręs miestelis, kuriame gyvuoja šimtmečius menančios tradicijos. Tai vieta, kurioje galima pamatyti aukščiausiai virš jūros lygio Europoje esančius pastoviai gyvenamus namus. Miestelio architektūra ir įsitvitinęs gyvenimo būdas yra tiesioginis autentiškos Svanetijos kultūros atspindys. Čia esantis Svanetijos istorijos ir etnografijos muziejus suteikia galimybę giliau pažinti vietos istoriją ir meną.

Latali: nedaugeliui prieinamas grožis

Latali yra dar viena bendruomenė, esanti Aukštutinėje Svanetijoje, kurios grožis ir kultūrinis paveldas dar nevisiškai atrasti. Ši vietovė yra žinoma dėl savo senovinių cerkvių ir unikalių freskų, kurios atskleidžia gilų regiono religinį ir dailės paveldą. Latali yra puiki vieta tiems, kurie nori pamatyti intensyvaus turizmo dar nepaliestą Gruziją.

Svanetijos kultūra, menas ir amatai

Aukštutinė Svanetija taip pat žinoma dėl savo unikalių amatininkų darbų. Vietiniai meistrai iki šiol tęsia senovines tradicijas, tokias kaip audimas, medžio drožyba ir metalo apdirbimas. Jų darbai yra ne tik meniški, bet ir atspindi gilias vietos kultūros ir istorijos šaknis. Čia taip pat galima rasti tradicinių Svanetijos drabužių, kurie yra ne tik gražūs, bet ir pasakoja apie regiono socialinę ir kultūrinę struktūrą.

Svanetijos kultūra yra unikali ir įvairi. Ji pasižymi tradiciniais šokiais, muzika ir dainomis, kurios atspindi svanų gyvenimo būdą ir vertybes. Regiono virtuvė, kuri yra skirtinga nuo kitų Gruzijos regionų, yra dar vienas kultūros bruožas, rodantis svanų prisitaikymą prie kalnų sąlygų. Svanetijos virtuvė yra unikali ir įvairi, atspindinti kalnų regiono gyvenimo būdą ir vertybes. Jos centre – kubdari, tradicinis mėsos pyragas, įdarytas aviena arba kiauliena ir gardintas svanų prieskoniais. Kitas išskirtinis patiekalas yra chvishtari – kukurūzų miltų blynai, įdaryti sūriu, įprastai kepami moliniuose induose krosnyje, kurie yra energetiškai vertingi ir sotūs. Svanetijos virtuvė taip pat garsėja savo įvairiomis sriubomis, tokiomis kaip tashmijabi – bulvių ir sūrio sriuba, turinti tirštą konsistenciją ir sodrų skonį, puikiai tinkantį kalnų regiono klimatui. Šie patiekalai ne tik maitina, bet ir atspindi svanų kultūros gilumą ir tradicijų turtingumą.

Apsilankymas Aukštutinėje Svanetijoje yra daugiau nei eilinė kelionė – tai kelionė į senovės kultūrą ir gyvą istoriją. Lankytojai čia gali ne tik mėgautis nepakartojamais kalnų vaizdais, bet ir sužinoti apie svanų gyvenimo būdą, jų papročius, tradicijas ir amatininkystę. Aukštutinė Svanetija, nepaisant savo UNESCO pasaulio paveldo statuso, susiduria su iššūkiais, susijusiais su klimato kaita, turizmo plėtra ir kultūros paveldo išsaugojimu. Regiono apsauga yra svarbi, siekiant išlaikyti šį unikalų pasaulio paveldą.

Aukštutinė Svanetija yra ne tik UNESCO pasaulio paveldo objektas, bet ir gyvas Gruzijos istorijos, kultūros ir menų centras. Šis atokios Gruzijos regionas yra neįkainojamas lobis, laukiantis būti atrastas ir ištirtas. Jo senoviniai bokštai, tradicinė architektūra ir gyvas amatininkų menas leidžia lankytojams patirti tikrąją šalies dvasią. Aukštutinė Svanetija yra puikus pavyzdys, kaip kultūra ir istorija gali išlikti nepaliesta ir išsaugota nepaisant besikeičiančio pasaulio.

Gruzija, šalis, pasipuošusi įspūdingais Kaukazo kalnais ir turtinga istorija, yra namai vienam iš labiausiai stebinčių UNESCO pasaulio paveldo objektų – Aukštutinei Svanetijai. Šis atokios Gruzijos regionas, kurį sudaro Mestija ir aplinkinės gyvenvietės, yra vieta, kur laikas tarsi sustoja, o kraštovaizdžiai keri nematytu grožiu. Šiandien, mes pasinersime į Aukštutinės Svanetijos paslaptis, atradimus ir neįtikėtiną grožį, kuris užburia kiekvieną lankytoją.

Kakheti, Georgia

Kolchidės Nacionalinis Parkas – 80 km besidriekiantis UNESCO paveldas

Gruzija, šalis, turtinga savo kultūra ir gamtos stebuklais, pasižymi unikaliomis vietomis, kurios sulaukia pasaulinio pripažinimo. Viena tokių vietų yra Kolchidės nacionalinis parkas, kuris yra ne tik gamtos mėgėjų traukos centras, bet ir svarbus UNESCO pasaulio

Gruzija, šalis, turtinga savo kultūra ir gamtos stebuklais, pasižymi unikaliomis vietomis, kurios sulaukia pasaulinio pripažinimo. Viena tokių vietų yra Kolchidės nacionalinis parkas, kuris yra ne tik gamtos mėgėjų traukos centras, bet ir svarbus UNESCO pasaulio paveldas. Šiame tinklaraščio įraše panagrinėsime Kolchidės nacionalinį parką, jo drėgnuosius miškus ir šlapynes, kurie yra laikomi vienu iš unikaliausių gamtos paveldo objektų Europoje.

Gamtos rojus Kaukazo papėdėje

Kolchidės nacionalinis parkas, esantis Gruzijos pietvakariuose, Juodosios jūros pakrantėje, apima drėgnuosius miškus ir šlapynes. Šie miškai ir šlapynės driekiasi 80 kilometrų Juodosios jūros pakrantę. Šios teritorijos yra išskirtinai svarbios dėl savo biologinės įvairovės ir yra vienos iš seniausių bei labiausiai saugotinų ekosistemų Europoje.

UNESCO paveldo svarba

2017 metais Kolchidės nacionalinis parkas, esantis Gruzijoje, buvo iškilmingai įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Šis pripažinimas yra ne tik didžiulis įvertinimas parkui, bet ir svarbus žingsnis siekiant užtikrinti jo išsaugojimą ateities kartoms. Kolchidės parko svarba pasaulinio masto gamtos paveldui yra neabejotina, o UNESCO pripažinimas padeda atkreipti tarptautinį dėmesį į šią unikalią gamtos vietą.

Kolchidės nacionalinis parkas yra išskirtinis dėl savo drėgnųjų miškų ir šlapynių, kurios yra namai daugiau nei 1000 augalų rūšių. Daugelis šių augalų yra endeminiai, tai yra, jie auga tik šioje pasaulio dalyje, kas suteikia parkui išskirtinę botaninę vertę. Šie miškai yra gyvybės šaltinis ne tik augalijai, bet ir daugybei gyvūnų rūšių. Parko biologinė įvairovė yra įspūdinga – nuo retų ir nykstančių augalų iki išskirtinės faunos, į kurią įeina retos paukščių, vabzdžių ir gyvūnų rūšys.

Šlapynės, esančios parke, yra ypatingai svarbios dėl savo ekosistemų. Jos yra svarbios ne tik biologinės įvairovės palaikymui, bet ir vandens išteklių apsaugai. Šios vietos yra būtinos siekiant užtikrinti ekologinį balansą ir įvairių rūšių gyvūnų ir augalų išsaugojimą.

Kolchidės nacionalinio parko įtraukimas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą yra svarbus žingsnis siekiant apsaugoti šį neįkainojamą gamtos kampelį. Parkas ne tik atskleidžia mūsų planetos grožį ir biologinę įvairovę, bet ir suteikia mums vertingą pamoką apie gamtos pažeidžiamumą ir svarbą. UNESCO pripažinimas pabrėžia šios vietos reikšmę pasaulio paveldui ir skatina mūsų kolektyvinę atsakomybę rūpintis šia nepakartojama gamtos dovana.

Parko iššūkiai ir apsauga

Nepaisant jo svarbos, Kolchidės nacionalinis parkas susiduria su iššūkiais, susijusiais su klimato kaita ir žmogaus veikla. Parko apsaugos ir išsaugojimo priemonės yra gyvybiškai svarbios norint išlaikyti šią unikalią gamtos vietą. UNESCO įtraukimas padeda mobilizuoti tarptautinius išteklius ir žinias, kad būtų apsaugotas šis brangus gamtos paveldas.

Apsilankymas Kolchidės nacionaliniame parke yra ne tik įspūdingas nuotykis, bet ir galimybė patirti retą ir neaprėpiamą gamtos grožį. Lankytojai gali dalyvauti ekskursijose, kurių metu gali geriau suvokti šio parko ekologinę reikšmę ir pamatyti retus augalus bei gyvūnus. Be to, parkas siūlo daugybę aktyvių veiklų, tokių kaip pėsčiųjų žygiai, plaukimas baidarėmis upe ar paukščių stebėjimas. Tai yra vieta, kur kiekvienas lankytojas gali pamatyti ir patirti gamtos stebuklus, o tai suteikia nepaprastą galimybę mokytis ir įvertinti gamtos grožį bei svarbą mūsų planetos ekosistemai.

Gruzija, šalis, turtinga savo kultūra ir gamtos stebuklais, pasižymi unikaliomis vietomis, kurios sulaukia pasaulinio pripažinimo. Viena tokių vietų yra Kolchidės nacionalinis parkas, kuris yra ne tik gamtos mėgėjų traukos centras, bet ir svarbus UNESCO pasaulio paveldas. Šiame tinklaraščio įraše panagrinėsime Kolchidės nacionalinį parką, jo drėgnuosius miškus ir šlapynes, kurie yra laikomi vienu iš unikaliausių gamtos paveldo objektų Europoje.

Kakheti, Georgia

Mccheta – senovės Gruzijos širdis, pelniusi UNESCO pripažinimą

Mccheta – vienas iš seniausių miestų Gruzijoje, yra tarsi gyvas istorijos paminklas, kupinas paslapčių ir legendų. Įsikūręs ties Aragvio ir Mtkvari upių santaka, šis miestas turi ypatingą reikšmę Gruzijos istorijoje, kultūroje ir religijoje. Tai ne

Mccheta – vienas iš seniausių miestų Gruzijoje, yra tarsi gyvas istorijos paminklas, kupinas paslapčių ir legendų. Įsikūręs ties Aragvio ir Mtkvari upių santaka, šis miestas turi ypatingą reikšmę Gruzijos istorijoje, kultūroje ir religijoje. Tai ne tik buvusi Gruzijos sostinė iki V amžiaus, bet ir vieta, kur susiformavo ir plėtojosi Gruzijos krikščionybė.

Mccheta istorija siekia atgal į antrąjį tūkstantmetį pr.m.e., o jos vaidmuo Gruzijos krikščionybėje yra neįkainojamas. Čia esančios bažnyčios ir vienuolynai yra neatsiejama šalies religinio ir kultūrinio paveldo dalis. Šios vietos yra ne tik religiniai objektai, bet ir liudijimas apie senovės architektūros ir meno pasiekimus.

UNESCO pripažinimo reikšmė

Mccheta buvo įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą 1994 metais. Šis pripažinimas atskleidžia miesto pasaulinę svarbą ir užtikrina jo istorinių paminklų išsaugojimą ateities kartoms. UNESCO įtraukimas yra ne tik garbės reikalas, bet ir atsakomybė saugoti ir puoselėti šią unikalią kultūros ir istorijos vietą. Pasaulinis pripažinimas ne tik atkreipia pasaulio dėmesį į šią vietą, bet ir suteikia galimybes finansinei ir techninei pagalbai, reikalingai senovinių paminklų išsaugojimui.

Mcchetos istoriniai paminklai 

Mcchetos istoriniai paminklai yra ne tik Gruzijos, bet ir viso pasaulio paveldas. Jie liudija apie senovės civilizacijų pasiekimus, architektūros ir meno evoliuciją, taip pat religinę ir kultūrinę istoriją. Šios vietos yra ne tik gražios ir įspūdingos, bet ir svarbios mūsų supratimui apie žmonijos istoriją. Vienas iš ryškiausių Mcchetos paminklų yra Svetitskhoveli katedra, pastatyta ant aukšto kalno ir matoma iš toli. Tai yra ne tik vienas iš seniausių ir svarbiausių Gruzijos ortodoksų bažnyčios centrų, bet ir architektūros šedevras, menantis senovės gruzinų meistrų įgūdžius. Ši katedra yra žinoma ne tik dėl savo architektūros, bet ir dėl joje esančių svarbių religinių relikvijų.

Dar vienas svarbus istorinis paminklas yra Jvari vienuolynas, stūksantis ant kalvos virš Mcchetos. Šis vienuolynas yra ne tik svarbus religinis centras, bet ir puiki vieta mėgautis įspūdingais vaizdais į Mcchetą ir aplinkinius kalnus. Jvari, reiškiantis „kryžius“ gruzinų kalba, yra senovinis simbolis, liudijantis apie krikščionybės pradžią Gruzijoje. Mccheta taip pat garsėja Samtavro vienuolynu, kurio istorija siekia atgal į IV amžių ir kuris yra susijęs su šventąja Nino, kuri atnešė krikščionybę į Gruziją. Ši vieta yra ne tik svarbi religinė vieta, bet ir liudija apie Gruzijos ankstyvą krikščionybės istoriją.

Kodėl svarbu apsilankyti Mcchetoje? 

Mccheta yra neabejotinas Sakartvelo kultūrinio ir istorinio paveldo lobis. Kelionė čia yra tarsi kelionė į praeitį, kurioje galima patirti tikrąją senovinės Gruzijos dvasią. Čia lankytojai gali ne tik pamatyti istorinius paminklus, bet ir susipažinti su jų istorija, menais ir kultūra. Mccheta ne tik atspindi Gruzijos istoriją ir kultūrą, bet ir yra svarbi vieta mūsų bendrai žmonijos istorijai ir paveldui. Tai – puiki vieta mokytis apie  žmonijos praeitį, senovės civilizacijas, jų gyvenimo būdą ir kultūrinį palikimą, o taip pat, pabūti tyloje su savimi, savo mintimis, o tikintiems – uždegti žvakę už savo tikėjimą ir norus.

Apsilankymas Mcchetoje yra ne tik turiningas ir įdomus laisvalaikio praleidimas, bet ir svarbi edukacinė patirtis. Tai yra vieta, kur galima ne tik pamatyti, bet ir patirti istoriją, mokytis apie senovę ir įvertinti mūsų paveldo svarbą. Mccheta yra tarsi gyvas muziejus po atviru dangumi, kur kiekvienas lankytojas gali rasti kažką naujo ir įdomaus.

Mccheta – vienas iš seniausių miestų Gruzijoje, yra tarsi gyvas istorijos paminklas, kupinas paslapčių ir legendų. Įsikūręs ties Aragvio ir Mtkvari upių santaka, šis miestas turi ypatingą reikšmę Gruzijos istorijoje, kultūroje ir religijoje. Tai ne tik buvusi Gruzijos sostinė iki V amžiaus, bet ir vieta, kur susiformavo ir plėtojosi Gruzijos krikščionybė.

Kakheti, Georgia

Gelati Vienuolynas: UNESCO Pasaulio Paveldo Šedevras Gruzijoje

Pasislėpęs tarp Gruzijos kalnų ir žaliuojančių slėnių, Gelati vienuolynas yra tarsi istorijos ir meno atradimas. Ši sakralinė vieta yra Gruzijos dvasios atspindys, sujungianti praeitį su dabartimi. Vienuolynas, įkurtas XII amžiuje, yra vienas svarbiausių Gruzijos kultūros

Pasislėpęs tarp Gruzijos kalnų ir žaliuojančių slėnių, Gelati vienuolynas yra tarsi istorijos ir meno atradimas. Ši sakralinė vieta yra Gruzijos dvasios atspindys, sujungianti praeitį su dabartimi. Vienuolynas, įkurtas XII amžiuje, yra vienas svarbiausių Gruzijos kultūros ir religinių objektų. Jis ne tik simbolizuoja Gruzijos dvasinę galią, bet ir liudija apie šalies turtingą istoriją bei kultūrą. Gelati vienuolynas atspindi Gruzijos architektūros ir meno raidą ir svarbų jos vaidmenį Vidurio Rytų ir Europos kultūrų sankirtoje. Kiekvienas akmuo, freska ir architektūros detalė kalba apie senovės Gruzijos aukštumas ir jos kultūros įvairovę, suteikiant Gelati vienuolynui ypatingą vietą Gruzijos ir pasaulio paveldo istorijoje.

UNESCO pasaulio paveldo statuso svarba

Gelati vienuolynas, įkurtas XII amžiuje, yra vienas ryškiausių Gruzijos kultūros ir dvasinio gyvenimo simbolių. Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas dėl savo išskirtinės architektūros ir meninių vertybių, vienuolynas yra ne tik Gruzijos, bet ir viso pasaulio paveldas. Šis pripažinimas padėjo atkreipti tarptautinį dėmesį į vienuolyno išsaugojimą ir restauraciją, užtikrinant jo autentiškumo ir istorinės vertės išlikimą ateities kartoms. Gelati ne tik įprasmina Gruzijos viduramžių kultūros ir mokslo aukso amžių, bet ir tampa gyvai istorijos pamoka, kuri leidžia suprasti krikščionybės ir Rytų Ortodoksų meno vystymąsi regione. Vienuolyno įtraukimas į UNESCO sąrašą taip pat yra svarbus žingsnis, skatinantis tarptautinę bendruomenę prisidėti prie jo išsaugojimo ir atkreipti dėmesį ir pripažinti Gruzijos kultūrinį paveldą.

Vienuolyno istorija ir kultūrinė reikšmė

Gelati vienuolynas buvo įkurtas 1106 metais Gruzijos karaliaus Davido IV, taip pat žinomo kaip Davido Aukštutinio, kuris norėjo sukurti mokslų ir kultūros centrą savo karalystėje. Per šimtmečius vienuolynas tapo ne tik svarbiu religiniu objektu, bet ir švietimo ir mokslo lopšiu, kur buvo renkami ir kopijuojami svarbūs raštai ir rankraščiai, o taip pat mokyti būsimi Gruzijos dvasininkai ir mokslininkai. Vienuolynas veikė kaip intelektualinis centras, kuriame buvo skleidžiamos viduramžių Gruzijos kultūros ir mokslo idėjos. Tai buvo vieta, kur susitiko įvairių sričių mokslininkai, filosofai ir teologai, kuriantys žinių ir mokslo pagrindus, kurie vėliau tapo Gruzijos švietimo ir kultūros paveldo dalimi.

Vienuolyno architektūra ir meno kūriniai

Gelati vienuolynas yra žymus savo išskirtine architektūra, kuri atspindi Gruzijos viduramžių meno ir statybos stilių. Pagrindinė Gelati vienuolyno dalis yra Gelati Mergelės Marijos bažnyčia, kurioje saugomos vertingos freskos ir ikonos. Šie meniniai kūriniai yra ne tik religiniai simboliai, bet ir svarbūs istoriniai kūriniai, pasakojantys viduramžių meno ir kultūros raidą regione. Freskos ir ikonos yra ryškūs Gruzijos meno šedevrų pavyzdžiai ir yra išskirtinai svarbios tiek dvasiniam, tiek kultūriniam paveldui. Gelati vienuolyno freskos atspindi Rytų ir Vakarų kultūrų sintezę, rodydamos tiek Bizantijos, tiek vietinį Gruzijos meno stilių. Menas čia yra ne tik religinis ar dvasinis išraiškos būdas, bet ir istorinis liudijimas, atskleidžiantis praeities kultūrinius ryšius ir kitų kultūrų įtaką.

Vienuolynas šiandien

Šiandien Gelati vienuolynas yra ne tik aktyvi maldos vieta, bet ir vienas didžiausių Gruzijos kultūros objektų. Vienuolynas yra atviras lankytojams ir yra vienas populiariausių turistų lankymo objektų. Vykdant UNESCO programą, buvo pradėti vienuolyno restauracijos darbai, siekiant atkurti jo istorinį interjerą ir eksterjerą. Restauracijos darbai yra svarbūs ne tik vienuolyno išsaugojimui, bet ir jo praeities, kultūros ir meno paveldo atskleidimui ir atverimui pasauliui. Šie darbai padeda atkurti ir išsaugoti vienuolyno autentiškumą, suteikdami galimybę ateities kartoms pamatyti ir pažinti šią istorinę ir kultūrinę vietą. Be to, vienuolynas yra aktyvus mokymo ir švietimo centras, kuris ir šiandien tebėra svarbi Gruzijos dvasinio gyvenimo dalis, rodydamas, kaip kultūrinis paveldas gali būti integruotas į šiuolaikinį pasaulį ir kaip istorija gali gyvuoti šiandieninėje, modernioje visuomenėje.

Gelati vienuolynas yra gyva Gruzijos istorijos ir kultūros dalis, kurio svarba ir reikšmė yra pripažįstama visame pasaulyje. Jo įtraukimas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą yra svarbus žingsnis užtikrinant, kad šis neįkainojamas architektūros kūrinys būtų saugomas ateities kartoms. Gelati yra ne tik krikščionybės ir meno lobynas, bet ir vieta, kur galima patirti Gruzijos dvasią, jos istoriją ir kultūrinį paveldą. Aplankant Gelati vienuolyną, kiekvienas lankytojas gali patirti istorijos gylį, suprasti jos reikšmę ir mėgautis unikaliu meno ir architektūros grožiu.

Pasislėpęs tarp Gruzijos kalnų ir žaliuojančių slėnių, Gelati vienuolynas yra tarsi istorijos ir meno atradimas. Ši sakralinė vieta yra Gruzijos dvasios atspindys, sujungianti praeitį su dabartimi. Vienuolynas, įkurtas XII amžiuje, yra vienas svarbiausių Gruzijos kultūros ir religinių objektų. Jis ne tik simbolizuoja Gruzijos dvasinę galią, bet ir liudija apie šalies turtingą istoriją bei kultūrą.

POPULIARIAUSIOS Kelionės

Nesvarbu, ieškote nuotykių, kultūros pažinimo ar tiesiog kūną, mintis ir sielą atgaivinančio poilsio, – Gruzija turi ką pasiūlyti kiekvienam keliautojui. Išbandykite mūsų klientų pamėgtus kelionių pasiūlymus!

Grupiniai išskirtiniai pasiūlymai

0

Viešbučiai

3

Maitinimas

18

Užsiėmimai

Nuo

157 €

Pažintinė 7 dienų kelionė į Gruziją ir Armėniją

6

Viešbučiai

1

Maitinimas

27

Užsiėmimai

Nuo

580 €

7 dienų žygis į kalnus Gruzijos šiaurinėje dalyje – Svanetijoje

2

Viešbučiai

3

Maitinimas

10

Užsiėmimai

Nuo

247 €

Palikite savo atsiliepimą čia!

Pasidalinkite savo kelionių patirtimi su kitais.
Pasidalinkite savo nuotrauka